METODE DIDACTICE INTERACTIVE UTILIZATE ÎN PROCESUL DE ÎNVĂŢĂMÎNT AMERICAN

În a doua jumătate a lunii ianuarie 2013, Departamentul de Specialitate cu Profil Psihopedagogic, în colaborare cu Facultatea de Litere, din cadrul Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, a organizat workshop-ul cu tema: METODE  DIDACTICE INTERACTIVE  UTILIZATE ÎN PROCESUL DE ÎNVĂŢĂMÎNT AMERICAN susţinut de prof. FLORENCE JERMYN  din New York, SUA.

Workshop-ul a inclus două etape:
1.    etapa adresată studenţilor din învăţământul superior pedagogic, în data de 19.01.2013, între orele 9-14;
2.    etapa adresată cadrelor didactice din învăţământul universitar şi preuniversitar, în data de 26.01.2013, între orele 9-14.

Activităţile au fost derulate la sediul DSPP, Baia Mare, strada Victoriei nr.76 , sala 43.
Programul a inclus:
-    analiza comparativă a sistemelor de învăţământ american şi românesc;
-    tehnici de instruire utilizate în procesul de învăţământ american;
-    aplicaţii.

Workshopul a contribuit la îmbunăţăţirea competenţelor metodologice ale participanţilor oferind o nouă perspectivă în abordarea strategiilor de instruire.

Ultima actualizare (Miercuri, 30 Ianuarie 2013 10:11)